Facebook PHP SDK kullanarak facebook girişi yapma;

facebook

Merhaba arkadaşlar, geçen gün paylaşmış olduğum sweetalert eklentisi ile ilgili olan derste bir arkadaşımız facebook login hakkında yardım, bilgilendirme istemiştir.
Bende Facebook PHP SDK kullanarak nasıl kullanıcı girişi yapabileceğimizi gösterdim. Aslında videoyu çekeli baya oldu fakat Adobe Premiere’de render işleminde bilgisayarım sürekli donuyordu ve yeniden başlatmak zorunda kalıyordum. Ufak bir ipucu vereyim,

Adobe premiere de render yaparken hızlı export almak için Use Previews kutusunu da tiklerseniz çok daha hızlı render ve export işlemi yapabiliyorsunuz.

Kullanıcı girişi yapabilmemiz için bizim ilk önce bir adet application(uygulamamızın) olması gerekiyor. Çünkü login işleminde app_id ve app_secret kodlarını kullanarak login işlemleri sağlıyoruz.

FB’un developers sayfasına ulaşmak için tıklayın.

Facebook’a üye girişi yaptığınızı ve application oluşturduğunuzu varsayarsak sırasıyla aşağıdaki linklere tıkladığınızda Facebook PHP SDK’yı indirmiş olacaksınız. Bizim için bu inen dosyada src klasörü önemli, src klasörüyle işlemlerimizi yapacağız.

  1. Developers  sayfasına git
  2. Facebook Login linkine tıkla
  3. Karşına gelen ekrandan Get Started butonuna tıkla
  4. Açılan sayfadan sol tarafta ki web linkine tıkla
  5. FB Login for the Web with the JavaScript SDK başlığı altında ki FB SDK for JavaScript linkine tıkla
  6. Gelen ekranda sol tarafta en altta PHP SDK linkine tıkla
  7. Açılan sayfada en alt kısımda PHP SDK on Github butonu var buna tıklayarak Github’tan gerekli dosyayı zip halinde indirebilirsiniz.

Aslında yukarıda bahsetmiş olduğum tüm adımları videoyu izlerken göreceksiniz herşeyi en başından anlattım. FB’un developers sayfası gerçekten çok gelişmiş bir yapıysa sahip ne isterseniz çok rahat ve kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Ben bu videoyu çekerken üye girişi yaptırdıktan sonra 3 adet kullanıcı değerini aldım bunlar; üye id, isim soyisim ve cinsiyet.

FB Graph API User sayfasını inceleyecek olursak, kullanıcıdan alabileceğimiz veriler ve o verilerin nasıl alınacağını gösteren metinler bulunuyor. Sadece biraz araştırmak lazım o kadar.

Ben derse ait kaynak kodları paylaşacağım, ama en sağlıklısı bence videoyu izlerken kendiniz yazmak veya developers sayfasında inceleyerek kurcalayarak yazmanız çok daha faydalı olacağını düşünüyorum. Çünkü yazarken ve incelerken konuyu dahada pekiştirmiş olacaksınız.

 

download-files